top of page

Kvalitāte & standarti

Jauda koks kvalitāte

Kvalitāte

Ne velti ražotāji Ziemeļeiropā ir vadošie stabu ražotāji pasaulē. Pieeja augstvērtīgas koksnes resursiem ir galvenais veiksmes faktors. Mūsu platumu grādos aug priede (Pinus Sylvestris), kas ir atzīta par vislabāko izejmateriālu stabu ražošanai. Ziemeļeiropā priede aug lēni un konkurencē par saules gaismu tās stumbrs veidojas ļoti slaids. Veģetācijas periods ilgst tikai piecus mēnešus no maija līdz septembrim, gadskārtas pieaugums mēdz būt pat mazāks par milimetru, tāpēc koksne ir īpaši blīva un izturīga pret lieci. Pusi no Latvijas sedz meži un vadošā koku suga ar 47 % ir tieši priede. Var teikt, ka lielāko darbu mūsu produkcijas kvalitātes nodrošināšanai ir paveikusi daba, bet par pārējo parūpējamies mēs.

Pirmā kvalitātes noteikšana notiek jau pie iepirktās stabu koksnes šķirošanas. Tas ir atbildīgs process, tāpēc to veic īpaši apmācīti speciālisti no uzņēmuma "VMF Latvia", kuri sniedz mūsu uzņēmumam ārpakalpojumu. Dažādi koksnes defekti, pārāk liela zarainība un līkumainība ir galvenie koksnes brāķēšanas iemesli.

Pēc tam, kad stabu koksne ir nomizota, tā tiek sakrauta labi ventilējamās krusteniskās krautnēs zem atklātas debess ar attālumu no zemes vismaz 40 cm. Šādā veidā koksne glabājas vismaz 6–9 mēnešus, līdz mitruma pakāpe sasniedz 25–28 %, un starpšūnu telpa ir atbrīvojusies no brīvā ūdens, lai tā vietā zem spiediena varētu iesūcināt koksnes konservantu.

Autoklāvu modernizācija notika 2016. gadā, un šis process ir pilnībā automatizēts. Operatoram atliek tikai uzmērīt impregnējamās koksnes tilpumu un sarēķināt iespiežamo koksnes konservanta daudzumu, un tālākais process notiek automātiski līdz brīdim, kad viss nepieciešamais konservanta daudzums ir iesūcināts. Vismaz reizi mēnesī, kad saņemam kārtējo koksnes konservanta daudzumu, piegādātājs paņem darba šķīduma paraugus to testēšanai neatkarīgā laboratorijā Lielbritānijā. Paralēli mūsu pašu kvalitātes testiem notiek šī dubultā kontrole, lai nepieļautu brāķētas produkcijas realizāciju.

Ir mūsu rīcībā arī speciāla masīvkoka žāvēšanas kalte, kurā vienlaicīgi 10–12 dienās var nožāvēt aptuveni 400 stabu, taču mūsu pieredze nepārprotami rāda, ka pārāk ātrā žūšanas procesā veidojas dziļas plaisas. Šobrīd kalti izmantojam tikai tad, kad stabu koksne jau ir praktiski nožuvusi zem atklātas debess, bet tā ir jāieliek kaltē uz dažām dienām vienmērīgas kvalitātes nodrošināšanai.

Kad prece ir gatava nosūtīšanai, trešās puses inspektori no tādiem starptautiskiem uzņēmumiem kā "SGS", "Bureau Veritas", "Germanischer Lloyd" u.c. ierodas mūsu rūpnīcā, lai noteiktu saražotās produkcijas atbilstību klienta standartiem. Atkarībā no inspicējamās produkcijas daudzuma pārbaude var ilgt no vienas dienas līdz pat nedēļai, kā tas parasti notiek, kad klientam ir jānosūta vesela kuģa krava. Inspektori brīvi izvēlas no noliktavas konkrētu daudzumu inspicējamo stabu, kuriem uzmēra diametrus, pārbauda piesūcināšanas dziļumu, pārbauda, vai uz stabu virsmas nav nepieļaujamu defektu, kā arī veic lieces testu.

Kopš 2015. gada uzņēmums veido vairāku desmitu tūkstošu stabu krājumus, lai nodrošinātu lēnu dabisko žūšanu, pēc kuras uz stabu virsmas veidojas niecīgas žūšanas plaisiņas, kuras kvalitāti neiespaido. Pēc dabiskās žūšanas koksnes struktūra arī paliek vieglāk piesūcināma, tāpēc impregnēšanas procesā nav grūtību piesūcināt priedes aplievu visā tās biezumā.

SIA "Jauda-koks" stabu tirgū ir jau ļoti sen, un mēs plānojam savu darbu ilgtermiņā, tāpēc zemas kvalitātes produkcijas realizācija nav pieļaujama. Atliek vienreiz pievilt savu klientu, lai konkrētās valsts tirgus būtu slēgts uz ilgu laiku. Un otrādi – ja klients gadiem ilgi saņem kvalitatīvu produkciju, veidojas stabila un veiksmīga ilgtermiņa sadarbība.

bottom of page